Przedszkole dostosowane do wymagań prowadzenia diagnozy i terapii dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami
1 minuta

Dlaczego dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego warto wybrać przedszkole terapeutyczne

Przedszkole specjalistyczne czy masowe? To częste pytanie, które zadają sobie rodzice. W artykule znajdziesz odpowiedź.

mgr. Urszula Niewiarowska

Absolwentka polonistyki Uniwersytetu w Białymstoku, studiów podyplomowych w zakresie wczesnej interwencji terapeutycznej. Logopeda ze specjalizacją w zakresie surdologopedii. Certyfikowany diagnosta ADOS-2

Dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego (OPS) wybór przedszkola terapeutycznego może być korzystny z kilku powodów:

Indywidualne podejście i specjalistyczna opieka:

Przedszkola terapeutyczne są przystosowane do pracy z dziećmi z różnymi zaburzeniami rozwoju, w tym z orzeczeniem OPS. Zapewniają one indywidualne podejście do każdego dziecka, z uwzględnieniem jego specyficznych potrzeb, co umożliwia lepsze wsparcie i rozwijanie umiejętności.

Wyszkoleni specjaliści:

Przedszkola terapeutyczne zatrudniają wykwalifikowanych specjalistów, takich jak pedagodzy terapeutyczni, logopedzi, terapeuci zajęciowi i psycholodzy, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie i wiedzę w pracy z dziećmi z orzeczeniem OPS.

Terapie i zajęcia usprawniające:

Przedszkola terapeutyczne oferują różnego rodzaju terapie i zajęcia usprawniające, takie jak terapia mowy, terapia zajęciowa, terapia behawioralna, terapia sensoryczna itp. Te specjalistyczne interwencje mogą znacząco wpłynąć na rozwój dziecka.

Integracja z dziećmi rówieśnikami:

Przedszkola terapeutyczne często umożliwiają integrację dzieci z orzeczeniem OPS z rówieśnikami bez specjalnych potrzeb edukacyjnych. Takie środowisko daje dzieciom szansę na rozwijanie umiejętności społecznych i uczenie się od swoich rówieśników.

Środowisko przystosowane do potrzeb dziecka:

Przedszkola terapeutyczne mogą być odpowiednio dostosowane do potrzeb dzieci z orzeczeniem OPS pod względem infrastruktury, narzędzi i materiałów edukacyjnych.

Wsparcie dla rodziców:

Przedszkola terapeutyczne często oferują wsparcie i poradnictwo dla rodziców, co pozwala na lepsze zrozumienie i zaangażowanie w rozwój dziecka.

Przed podjęciem decyzji o wyborze przedszkola terapeutycznego, zaleca się odwiedzenie różnych placówek, rozmowy z nauczycielami i specjalistami oraz zasięgnięcie opinii od innych rodziców, którzy mają doświadczenie z danym przedszkolem. Ważne jest, aby wybrać miejsce, które najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom i możliwościom dziecka.

Śledź nas na social media

Dzielimy się również wiedzą na naszych profilach społecznościowych

Dołącz do nas na YouTube

Filmy wideo, poradniki i ciekawostki na temat radzenia z dziećmi