Pomoce dydaktyczne do terapii zaburzeń komunikacji i terapii logopedycznej u małych dzieci.
1 minuta

Jak pracować z deficytami komunikacyjnymi u małych dzieci

Deficyty komunikacyjne u małych dzieci wymagają niezwykłego zaangażowania zarówno ze strony terapeutów logopedów jak i domu rodzinnego dziecka. Artykuł podpowiada jak wspierać terapię dzieci.

mgr. Urszula Niewiarowska

Absolwentka polonistyki Uniwersytetu w Białymstoku, studiów podyplomowych w zakresie wczesnej interwencji terapeutycznej. Logopeda ze specjalizacją w zakresie surdologopedii. Certyfikowany diagnosta ADOS-2

Praca z deficytami komunikacyjnymi u małych dzieci wymaga cierpliwości, zaangażowania i zrozumienia. Oto kilka ogólnych wskazówek, które mogą pomóc w pracy z dzieckiem, które ma trudności komunikacyjne:

Wczesne interwencje:

Im wcześniej rozpocznie się prace nad deficytami komunikacyjnymi, tym większe szanse na poprawę. Wczesne interwencje mogą pomóc w zidentyfikowaniu problemów komunikacyjnych i wdrożeniu odpowiednich strategii wspomagających.

Rozwijanie kontaktu wzrokowego i uwagi:

Zachęcaj dziecko do nawiązywania kontaktu wzrokowego poprzez używanie jasnych i wyrazistych mimik twarzy, wesołych zabawek i kolorowych obiektów. Upewnij się, że dziecko ma możliwość skupienia się na danej aktywności.

Zwracaj uwagę na sygnały dziecka:

Bądź czujny na sygnały i próby komunikacji ze strony dziecka, nawet jeśli nie są to tradycyjne formy komunikacji werbalnej. Czasami dzieci wyrażają swoje potrzeby za pomocą gestów, mimiki twarzy lub innych sygnałów niewerbalnych.

Cierpliwość i wspieranie:

Bądź cierpliwy i wspierający wobec dziecka. Daj mu czas na wyrażenie swoich myśli i uczuć. Unikaj przerwania wypowiedzi dziecka lub przerywania mu, gdy próbuje się komunikować.

Wykorzystywanie jasnych komunikatów i prostego języka:

Mów zrozumiale i używaj prostych zdań. Unikaj zbyt skomplikowanego języka lub zbyt wielu instrukcji na raz.

Stwarzanie zachęcającego otoczenia:

Stwórz otoczenie, które zachęca do komunikacji. Zapewnij różnorodne zabawki, książki i gry, które wspierają rozwój mowy i komunikacji.

Modelowanie mowy:

Wspieraj rozwój mowy, modelując poprawne zdania i odpowiednie zachowania komunikacyjne. Mów głośno i jasno, aby dziecko mogło naśladować twoje działania.

Używanie symboli i obrazków:

Używaj symboli, obrazków lub plansz komunikacyjnych, które mogą pomóc dziecku w wyrażaniu swoich potrzeb i myśli.

Korzystanie z terapii logopedycznej:

Jeśli dziecko ma poważne deficyty komunikacyjne, warto skonsultować się z logopedą, który może pomóc w opracowaniu indywidualnego planu terapii i ćwiczeń.

Rozwijanie umiejętności społecznych:

Pracuj nad rozwijaniem umiejętności społecznych dziecka poprzez zabawy z rówieśnikami i angażowanie go w interakcje z innymi dziećmi.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, więc podejście do pracy z deficytami komunikacyjnymi powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji dziecka. Jeśli jesteś zaniepokojony postępami dziecka, skonsultuj się z lekarzem, psychologiem lub logopedą, aby uzyskać specjalistyczną ocenę i wsparcie.

Śledź nas na social media

Dzielimy się również wiedzą na naszych profilach społecznościowych

Dołącz do nas na YouTube

Filmy wideo, poradniki i ciekawostki na temat radzenia z dziećmi