Dziecko w przedszkolu bawiące się w basenie z piłkami
1 minuta

Jak wspierać dziecko w pierwszych dniach w przedszkolu

Pierwsze dni po wakacjach bywają trudne? Sprawdź jak pomóc dziecku w adaptacji.

mgr. Urszula Niewiarowska

Absolwentka polonistyki Uniwersytetu w Białymstoku, studiów podyplomowych w zakresie wczesnej interwencji terapeutycznej. Logopeda ze specjalizacją w zakresie surdologopedii. Certyfikowany diagnosta ADOS-2

Wspieranie dziecka w pierwszych dniach nowego przedszkola oraz pomaganie mu w adaptacji może być wyzwaniem, ale istnieje wiele sposobów, aby ułatwić ten proces. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc:

Przed rozpoczęciem przedszkola:

  1. Rozmawiaj z dzieckiem: Przed rozpoczęciem przedszkola rozmawiaj z dzieckiem o tym, czego się spodziewać. Opowiedz mu, czym jest przedszkole, jakie będą tam zabawy, jakie nowe przyjaciele będą czekać itp.
  2. Odwiedź przedszkole: Jeśli to możliwe, odwiedź przedszkole z dzieckiem przed rozpoczęciem zajęć. Pozwoli to mu poznać nowe otoczenie i na pewno zminimalizuje niepewność.
  3. Ustal regularny plan: Wypracuj ustalony harmonogram na początek dnia, w którym poranki będą spokojne i nieco dłuższe, abyś mogła/mógł bez pośpiechu przygotować dziecko do przedszkola.

Podczas pierwszych dni w przedszkolu:

  1. Bądź obecny na początku: W pierwszych dniach przedszkola warto być obecnym, aby dziecko poczuło się bezpieczniej. Z czasem, stopniowo ograniczaj swoją obecność, aby umożliwić mu bardziej samodzielne doświadczenia.
  2. Podkreśl pozytywne aspekty: Mów dziecku o wszystkich pozytywnych aspektach przedszkola, takich jak nowi przyjaciele, ciekawe zabawy i zajęcia.
  3. Poczuj się komfortowo: Jeśli masz obawy lub niepokój, staraj się ukryć swoje emocje przed dzieckiem. Twoje pozytywne nastawienie i pewność siebie mogą pomóc mu poczuć się bardziej komfortowo.

Wspieranie adaptacji w domu:

  1. Zapytaj o dzień: Po przedszkolu pytaj dziecko o jego dniowe przeżycia i bądź gotowa/gotowy słuchać, jeśli ma jakieś obawy lub pytania.
  2. Zachęcaj do zabawy z rówieśnikami: Organizuj domowe spotkania z dziećmi z przedszkola, aby umożliwić mu nawiązywanie przyjaźni poza placówką.
  3. Cierpliwie słuchaj: Jeśli dziecko nie chce iść do przedszkola, staraj się zrozumieć jego powody. Czasem może to wynikać z obaw, którym warto się przyjrzeć i wspólnie rozwiązać.
  4. Ustal stały rytuał po przedszkolu: Po powrocie z przedszkola stworzcie razem stały rytuał, np. przekąska i opowieść o tym, co działo się tego dnia.
  5. Pozytywna motywacja: Stworzcie razem listę korzyści związanych z chodzeniem do przedszkola, aby pomóc dziecku zrozumieć, dlaczego jest to ważne i wartościowe doświadczenie.
  6. Bądź cierpliwa/cierpliwy: Adaptacja do nowego środowiska może wymagać czasu. Bądź cierpliwa/cierpliwy i gotowa/gotowy wesprzeć dziecko w miarę jego potrzeb.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, i to, co działa w jednym przypadku, może nie działać w innym. Najważniejsze jest, aby być cierpliwym i elastycznym rodzicem, gotowym dostosować swoje podejście do potrzeb i emocji dziecka. Jeśli trudności adaptacyjne utrzymują się przez dłuższy czas, rozważ konsultację z psychologiem dziecięcym lub specjalistą ds. rozwoju dziecka.

Śledź nas na social media

Dzielimy się również wiedzą na naszych profilach społecznościowych

Dołącz do nas na YouTube

Filmy wideo, poradniki i ciekawostki na temat radzenia z dziećmi