Wybiórczość pokarmowa to zachowanie, w którym osoba preferuje jedzenie pewnych produktów lub grup pokarmowych, jednocześnie unikając innych.
Wybiórczość pokarmowa może mieć różne przyczyny, w tym biologiczne, behawioralne i psychologiczne. Na przykład, dzieci często wykazują wybiórczość pokarmową z powodu specyficznych preferencji smakowych lub konsystencji jedzenia, a także ze względu na to, że jeszcze nie są w stanie ocenić wartości odżywczej jedzenia.
Jednakże, u niektórych osób wybiórczość pokarmowa może być wynikiem zaburzeń żywieniowych, takich jak anoreksja, bulimia czy ortoreksja. Z kolei w niektórych przypadkach wybiórczość pokarmowa może być związana z innymi zaburzeniami, takimi jak autyzm czy zespół nabytej nietolerancji pokarmowej.
Przyczyną wybiórczości pokarmowej bywa dysfagia, czyli zaburzenie polegające na braku umiejętności właściwego połykania, gryzienia żucia pokarmów
Wybiórczość pokarmowa może mieć negatywny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie, zwłaszcza gdy prowadzi do niedoborów składników odżywczych. Osoby z wybiórczością pokarmową powinny zwrócić uwagę na to, aby ich dieta była zbilansowana i zawierała odpowiednie ilości składników odżywczych.
Jeśli wybiórczość pokarmowa jest związana z zaburzeniem żywieniowym lub innym zaburzeniem, konieczne może być leczenie i wsparcie psychologiczne.