Terapia ręki to zajęcia skupiające uwagę na podnoszeniu sprawności ruchowej całego ciała. Ruchy ręki, ich precyzja zależy od wielu czynników motoryki małej i dużej. Ten rodzaj terapii skierowany jest do dzieci z:
- Nieprawidłową postawą ciała
- Zaburzeniami napięcia mięśniowego
- Zaburzeniami neurologicznymi
- Zaburzeniami genetycznymi
- Chorobami metabolicznymi
- Zaburzeniami integracji sensorycznej
- Trudnościami w nauce rysowania i pisania
- Trudnościami z wykonywaniem czynności samoobsługowych.
Zadanie jakie stoi przed terapeutą ręki to przede wszystkim diagnoza potrzeb dziecka. Na podstawie obserwacji zachowań dziecka, wywiadu z rodzicem i testów psychomotorycznych ustalany jest program wspomagający rozwijanie zaburzonych funkcji.
Terapia ręki to zajęcia o charakterze zabawowym. W ich trakcie wykorzystywane są elementy arteterapii, sensoplastyki, ale także ćwiczenia praktyczne wg Marii Montessori, zabawy paluszkowe, zabawy muzyczno-ruchowe.
W trakcie terapii dziecko ma okazję do udziału w eksperymentach badawczych, których celem są np. doznania termiczne, brania udziału w wykopaliskach, których celem jest stymulacja receptorów czucia powierzchniowego, tworzenia gniotków, których celem są ćwiczenia chwytu cylindrycznego itd.
Terapeuta ręki prezentuje przed dzieckiem cały wachlarz możliwości zabawowych, w których dziecko chce się zanurzyć całym sobą. Zajęcia te mają oczywiście charakter zabawy. A im więcej jest w czasie ich trwania śmiechu i zabawy tym chętniej w nich nasz mały pacjent uczestniczy.